box top
Kulisy skoków narciarskich

Wiślanie zawsze chcieli latać. Skocznie naszego miasta są niezbitym tego świadectwem. Możesz to sprawdzić!

 Skoki narciarskie są w naszym kraju popularne od wielu lat. Sprawcą tej popularności jest niewątpliwie Wiślanin, Adam Małysz, który ma obecnie godnych następców (także w Wiśle). Jeśli zatem będziesz w Wiśle, to zapraszamy do odwiedzenia kilku obiektów, które są blisko związane z tą dyscypliną sportu.

  Zacznijmy od skoczni narciarskich. Nie wszyscy wiedzą, że w Wiśle są aż trzy takie obiekty. Turystom najbardziej znany jest zapewne kompleks skoczni w Wiśle Centrum, który powstał dokładnie pięćdziesiąt lat temu. Są tu obok siebie trzy skocznie o punktach konstrukcyjnych K40, K23 i K17. Skocznie te budzą sporo emocji przyjezdnych, bo niektórzy nie mogą uwierzyć, że skoczkowie po wylądowaniu zdołają wyhamować przed torami kolejowymi. To tutaj właśnie zaczynał swoją karierę przyszły mistrz świata. To tutaj właśnie jako pięciolatek oddał swój pamiętny, pierwszy skok, kiedy to poszybował do przodu, a buty z nartami zostały...

Jak wiemy, potem było już znacznie lepiej, aż doszło do tego, że został przez Polaków wybrany najlepszym polskim sportowcem całej pierwszej dekady tego stulecia. Nie dziwi więc fakt, że kilka lat temu w Wiśle Malince wybudowano skocznię noszącą imię naszego sławnego skoczka. To obiekt nowoczesny (punkt konstrukcyjny K120) z którego korzystają skoczkowie i zimą i latem. Odbywają się tu znaczące imprezy, jak Mistrzostwa Polski czy nawet konkursy Pucharu Świata. Także w tym sezonie, 14 stycznia odbył się tu konkurs w ramach Pucharu Świata z udziałem całej światowej czołówki.

  Ale w Wiśle jest też trzeci kompleks skoczni, bodaj najmniej znany. A niesłusznie, bo jest to obiekt najstarszy i bardzo zasłużony. Są tu dwie skocznie (K65 i K35), które wybudowano w 1931 roku. Na tych skoczniach swego czasu skakał i odnosił sukcesy legendarny polski skoczek Stanisław Marusarz. Obiekt ten znajduje się w Łabajowie i jest czynny po dzień dzisiejszy. Korzystają z niego głównie młodzi skoczkowie i to nie tylko w celach treningowych, ale co roku rozgrywane są tu zawody rangi ogólnopolskiej.  A że młodzieży chętnej do skakania przybywa, to od przyszłego sezonu skocznia ta będzie zmodernizowana i w efekcie będzie używana nie tylko zimą.

  Tyle o wiślańskich skoczniach. Skocznie to rodzaj areny, ale w Wiśle można też zobaczyć trofea, które na takich arenach całego świata  zgromadził w swej długiej, sportowej karierze Adam Małysz. Trofea te zebrano w jednym miejscu, w Galerii imienia słynnego skoczka, która znajduje się w Wiśle Oazie (bezpośrednio za stacją benzynową). Tutaj można z bliska zobaczyć jego medale, puchary, kryształowe kule, pamiątki i sprzęt narciarski, na którym odnosił swoje sukcesy. Tutaj też można nabyć różne pamiątkowe gadżety.

Na koniec chcemy zaprosić do jeszcze jednego obiektu. Nie jest ani wielki, ani popularny, ale może nam pomóc lepiej zrozumieć, jak rozwijały się nie tylko skoki, ale narciarstwo w ogóle. Otóż jest w Wiśle Muzeum Narciarstwa. Możemy w nim zobaczyć stare narty, jakich używano jeszcze przed wojną, ale są też eksponaty pamiętające wiek XIX. Jest też oczywiście nowszy sprzęt narciarski, który możemy pamiętać jeszcze ze stoków narciarskich w czasach PRL-u. Jednak dziś, gdy chcemy sobie przypomnieć narty z tamtych czasów, musimy zajść do muzeum. Zapraszamy!


____________________

Galeria "Sportowe Trofea Adama Małysza"
ul. 1 Maja 48a
tel. 0 517 567 660
Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - sobota: 10.00 – 17.00
niedziela: 10:00 - 15:00
Wstęp: dzieci do 15l. - 3,00 zł, dorośli - 5,00 zł

Muzeum Narciarstwa
ul. Wodna 3 (Ośrodek Wypoczynkowo-Skoleniowy „Ziemowit”)
tel. 33 855 27 98
Godziny otwarcia:
poniedziałek – niedziela: 10.00 – 16.00
Wstęp: bezpłatnie 
« przejdź do wszystkich aktualności
medium box
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom

noclegi w wiśle narrow-box Obiekt położony w Centrum Wisły Obiekt położony w pobliżu centrum Wisły Obiekt położony na uboczu w Wiśle box bottom
noclegi w wiśle narrow-box
nordic walking
noclegi w wiśle narrow-box
box top

box headerŚwiadczenia turystyczne w poszczególnych rejonach Wisły


Wolne pokoje:
Takiej zimy już dawno w Wiśle nie mieliśmy. Wszyscy, nie tylko narciarze, bardzo chwalą sobie warunki meteorologiczne, sprzyjające wyśmienitemu wypoczynkowi. Na nartach można jeździć na każdym wyciągu. Tak pozostanie prawdopodobnie nawet w marcu.