box top
Dawno temu w Wiśle

Fascynująca podróż w historyczną przeszłość

Przebywając klika dni w Wiśle, warto, choć jeden dzień poświęcić na odwiedzenie kilku ciekawych miejsc, które opowiedzą nieco o historii Wisły. Najlepiej zaplanować wycieczkę samochodową. Pieszym proponujemy zrezygnować z odwiedzenia Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu – zostawiając tą atrakcję na inny dzień. Wycieczka samochodowa (lub rowerowa) to trasa ok. 32 km.

„Kiedy dziś (…) patrzymy na te dawne czasy, na skromne początki Wisły – to nas ogarnia zaduma. Płyniesz czasie tak jak woda (…) płyniesz z Bożego rozkazu, a wraz z tobą mijają pokolenia i lat dziesiątki, i setki”   

(ks. Andrzej Wantuła – 1943)

Wycieczkę rozpoczynamy na pl. B. Hoffa – najbardziej rzucającym się w oczy gmachem jest Dom Zdrojowy – przepiękny przykład budownictwa lat 30tych XX wieku, w typowym dla wielu budowli z tamtych lat stylu, zwanym funkcjonalizmem. Podobnych zabytków jest w Wiśle ogromna ilość. Tworzą one Szlak Architektury Wiślańskiej. Kolejnymi przykładami tej architektury jest Dom Zborowy (budynek, w którym na dole znajdują m.in.: apteka, dwie księgarnie, cukiernia „Delicje”) oraz budynek poczty.
W centrum miasta warto również zwrócić uwagę na klasycystyczny Kościół Ewangelicko-Augsburski z bardzo ciekawą historią oraz budynek szkoły.

Z rynku ruszamy ul. 1 Maja w lewo, na jedynym w Wiśle rondzie kierujemy się prosto w kierunku Istebnej. Po przejechaniu około 3,5 km. po lewej stronie zobaczymy piękny drewniany kościół p. w. Znalezienia Krzyża Świętego, a po kolejnych 300 m. skręcamy w prawo, w ulicę Turystyczną prowadzącą na Stożek. Droga prowadzi pod siedmioprzęsłowym wiaduktem kolejowym zbudowanym w latach 1931-33, który do dziś imponować może wielkością, i stanowi dowód gospodarczego rozmachu w okresie międzywojennym. Po obejrzeniu budowli wracamy do głównej drogi prowadzącej do Wisły Głebce, na Kubalonkę i dalej do Istebnej i Koniakowa.

- Zajazd Głębce (sugerowane miejsce na obiad), ul. Głębce 32d, 43-460 Wisła, tel. 33 855 14 95, www.zajazdglebce.pl.
Z zajazdu  wjeżdżamy w dół  w wąską uliczkę, która doprowadzi nas do Muzeum Aptekarstwa (ul. Głębce 22, zwiedzanie możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym (tel. 607 894 129, 603 323 454), mieszczącego się w starej chałupie na Kleszczonce a prowadzonego przez Pana Jerzego Cienciałę. Jest to urzekające miejsce, o niecodziennej historii, którą z pewnością warto poznać.

Wracamy do głównej drogi by pokonując liczne zakręty i wzniesienia wjechać na Przełęcz Kubalonka. Tu możemy zatrzymać się aby zobaczyć starą beczkę, która ustawiona  w 1930 roku, jako przydrożny bar, służy do dziś spragnionym i zgłodniałym turystom.
Jeśli zamierzamy trzymać się proponowanej trasy to na Kubalonce skręcamy w lewo, w kierunku Wisła Czarne i Zamku Prezydenta RP na Zadnim Groniu (ul. Zameczek 1, tel. 33 854 65 00). Nawet, jeśli nie planujemy zwiedzania zamku, co wymaga odpowiednich zabiegów związanych m. in. z wcześniejszym zgłoszeniem wycieczki – to warto zatrzymać się na parkingu i popatrzeć na jego usytuowanie, ciekawą architekturę zewnętrzną (to znów znany nam już funkcjonalizm), i widoki.

Jadąc dalej w dół w kierunku Wisły Czarne dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym kierujemy się do centrum Wisły. Po prawej stronie zobaczymy zaporę i zbiornik wodny zwany „Jeziorem Czernieńskim” wypełniony wodami potoków Czarnej i Białej Wisełki.

Niewiele ponad kilometr dalej, po lewej stronie znajduje się kolejna atrakcja tzw. „Mała Zapora”.
Zbliżając się pomału do centrum Wisły, uważni obserwatorzy dostrzegą być może kolejne perełki modernistycznej architektury z charakterystycznymi cechami funkcjonalizmu – budynek przedszkola przy ul. Wyzwolenia, kilkaset metrów dalej Willę „Jawa”, Willę „Blanka”.

Dotarłwszy do centrum, przejeżdżamy przez most na Wiśle, rondo i jadąc drogą, która prowadzi brzegiem rzeki, zmierzamy w kierunku Hotelu Gołębiewski. Po przejechaniu kolejnego mostu i 300 m skręcamy w prawo, w króciutką uliczkę Przylesie. Na jej końcu, w obiekcie „Agawa” znajduje się kolejna osobliwość Wisły  –  Muzeum Spadochroniarstwa (ul. Przylesie 1a, 33 855 13 53  - zwiedzanie po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym).

Wycieczka dobiega końca. Zawracamy do centrum Wisły i znów trzysta metrów za mostem skręcamy w prawo za znakami kierującymi nas do Zameczku Myśliwskiego Habsburgów, który aż do roku 1986 pełnił również funkcję schroniska turystycznego na Przysłopiu pod Baranią Górą, kiedy to został przeniesiony do centrum Wisły. Warto na miejscu poznać arcyciekawą historię tego obiektu, w którym obecnie mieści się m. in. siedziba wiślańskiego Oddziału PTTK (ul. Lipowa 4a, tel. 33 855 35 60).

I wreszcie w zameczku, na zakończenie wycieczki trzeba koniecznie zatrzymać się na dłużej, w restauracji „Inna Epoka” (ul. Lipowa 4a, tel. 511 287 654) by posmakować myśliwskich przysmaków lub po prostu     tradycyjnej beskidzkiej kuchni.
« przejdź do wszystkich aktualności
medium box
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom

noclegi w wiśle narrow-box Obiekt położony w Centrum Wisły Obiekt położony w pobliżu centrum Wisły Obiekt położony na uboczu w Wiśle box bottom
noclegi w wiśle narrow-box
nordic walking
noclegi w wiśle narrow-box
box top

box headerŚwiadczenia turystyczne w poszczególnych rejonach Wisły


Wolne pokoje:
Takiej zimy już dawno w Wiśle nie mieliśmy. Wszyscy, nie tylko narciarze, bardzo chwalą sobie warunki meteorologiczne, sprzyjające wyśmienitemu wypoczynkowi. Na nartach można jeździć na każdym wyciągu. Tak pozostanie prawdopodobnie nawet w marcu.