box top
Muzea i Galerie w Wiśle

Co robić w centrum Wisły, gdy pogoda się zepsuła, obiad zjadłeś i kawę już wypiłeś? Mamy dla Ciebie propozycję: odwiedź muzea.

Na początek proponujemy Muzeum Beskidzkie.

 

Muzeum Beskidzkie

Tutaj za niewielką opłatą możesz odbyć podróż w czasie i zobaczyć, jak żyli mieszkańcy Wisły, gdy nie było jeszcze telefonów komórkowych ani Internetu, gdy Wisły nie rozsławił jeszcze Adam Małysz i nie rozreklamowali turyści.
Na terenie muzeum znajduje się enklawa budownictwa drewnianego, a w niej kuźnia, chałupa kumornika i pasterska kolyba z koszorem. Co to takiego? Można to opisać, ale zdecydowanie lepiej zobaczyć na żywo! A propos „na żywo”, to w kuźni można trafić na prawdziwy pokaz pracy kowala. A jak już się trafi, to bywa, że na pamiątkę się dostanie cieplutką jeszcze miniaturkę podkowy wprost spod kowalskiego młota.
Prócz wspomnianej enklawy budownictwa w muzeum jest zawsze tzw. ekspozycja stała, która obrazuje, jak żyli górale Beskidu Śląskiego grubo ponad sto lat temu, bo w XIX stykeciu. Zobaczycie tu obońki, gielaty, musory, putyry i czerpoki. Co to takiego? No właśnie. Wejdź i zobacz! Nie było wtedy jeszcze plastiku i tworzyw sztucznych, skąd zatem mieli górale naczynia i jak wyglądały? A jakie zawody były wtedy popularne, a raczej jakie umiejętności, z których ludzie robili tu użytek w czasach, gdy w ani jednej chałupie nie było telewizora? W Muzeum Beskidzkim możesz dowiedzieć się o tym wszystkim, a nawet zobaczyć finalne efekty ludzkiej pracy, które zachowały się po dzień dzisiejszy i tutaj właśnie zostały zgromadzone.
A jak się ludzie tutaj ubierali? I czym różnili się mieszkańcy Wisły od mieszkańców Cieszyna czy Koniakowa? W czasach, kiedy wszyscy wyglądają bardzo podobnie, by nie powiedzieć tak samo i nie sposób po stroju odróżnić mieszkańca gór o od mieszkańca stolicy czy Pomorza, aż trudno uwierzyć, że były czasy, gdy po stroju można było dokładnie ustalić, z jakiej miejscowości człowiek pochodzi. Ale tak było i w Muzeum Beskidzkim znajdziesz na to dowody.


Wisła, ul. Stellera 1
tel. 033 855 22 50
Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek–piątek: 9.00-15.00, środa: 9.00 - 17.00
sobota-niedziela: 10.00-14.00
Ceny bliletów wstępu:
bilet ulgowy - 3 zł
blilet normalny - 5 zł
przewodnik dla grupy  30 zł
lekcja muzealna - 40 zł
W przypadku grup, z powodudużej frekwencji, prosimy o wcześniejszą rezerwację.


Galeria "U Niedźwiedzia"

W Galerii u Niedźwiedzia możemy zobaczyć prace Stowarzyszenia Grupy Twórców Wiślanie. Stowarzyszenie to zrzesza artystów amatorów i profesjonalistów mieszkających w Wiśle. Ekspozycja jest bardzo różnorodna, gdyż poszczególni twórcy stosują różne techniki i zajmują się różnymi tematami. Wśród prezentowanych prac dominują jednak pejzaże ukazujące piękno Beskidu Śląskiego i samej Wisły.

Wisła, ul. Stellera 2 (rynek)  
tel. 033 855 22 50
Godziny otwarcia:
poniedziałek – niedziela: 10.00 – 14.00
w czasie ferii zimowych i w sezonie letnim do godz. 16.00
Wstęp: 1,00 zł

 

Galeria "Sportowe Trofea Adama Małysza"

To miejsce, o które turyści w Wiśle pytają niezwykle często. Można tu zobaczyć trofea, które Adam Małysz w swej długiej, sportowej karierze zgromadził na arenach całego świata . Trofea te zebrano w jednym miejscu, w Galerii imienia słynnego skoczka, która znajduje się w Wiśle Oazie (bezpośrednio za stacją benzynową). Tutaj można z bliska zobaczyć jego medale, puchary, kryształowe kule, pamiątki i sprzęt narciarski, na którym odnosił swoje sukcesy. Tutaj też można nabyć różne pamiątkowe gadżety.

Wisła, ul. 1 Maja 48a
tel. 517 567 660
Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek - sobota: 10.00 – 17.00
niedziela: 10:00 - 15:00
Wstęp: dzieci do 15l. - 3,00 zł, dorośli - 5,00 zł

 

Muzeum Narciarstwa

Muzeum Narciarstwa w Wiśle nie jest obiektem ani wielkim, ani popularnym, a jednak godnym odwiedzenia. Dlaczego? Ta ekspozycja pomoże nam lepiej zrozumieć, jak rozwijały się zarówno skoki narciarskie, jak i narciarstwo w ogóle. Zobaczymy tu stare narty, jakich używano jeszcze przed wojną, a nawet eksponaty pamiętające wiek XIX. Jest też oczywiście nowszy sprzęt narciarski, który możemy pamiętać jeszcze ze stoków narciarskich w czasach PRL-u. Pamiętają oczywiście ci starsi, ale jeśli chcieliby pokazać swym dzieciom, na czym jeździli w młodości, to warto zajść do muzeum narciarstwa w Wiśle!


Wisła, ul. Wodna 3 (Ośrodek Wypoczynkowo-Skoleniowy „Ziemowit”)
tel. 033 855 27 98
Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela: 10.00 – 16.00
Wstęp: bezpłatnie


Muzeum Spadochroniarstwa

Można tu zobaczyć historię polskiego spadochroniarstwa i działań specjalnych od czasów II RP, poprzez Drugą Wojnę Światową, czasy PRL-u aż po współczesne polskie jednostki spadochronowe, specjalne i rozpoznawcze. Znajdują się tu pamiątki związane z polskim spadochroniarstwem cywilnym i harcerstwem, odznaki, oznaki rozpoznawcze i pamiątkowe, mundury, wyposażenie, walory numizmatyczne i filatelistyczne. Prócz tego możemy zobaczyć mundury i insygnia jednostek spadochronowych i specjalnych świata. Atrakcji jest oczywiście więcej. Zapraszamy!

Wisła, ul. Przylesie 1a, 43-460 Wisła
tel. 33 855 13 53, 694 616 530
Zwiedzanie: po uzgodnieniu telefonicznym.
Wstęp: bezpłatnie

 

Muzeum Aptekarstwa

Muzeum znajduje się w Chacie Góralskiej "Kleszczonka". Powstało z inicjatywy Jerzego Cienciały. Paweł Cienciała (stryj dziadka pana Jerzego) prowadził pierwszą aptekę w Wiśle i w okolicy. Pozostawił po sobie wiele aptekarskich skarbów z XIX wieku, które można podziwiać w Muzeum Aptekarstwa. Zapraszamy!

Wisła, ul. Głębce 22
tel.: 033 855 16 57, 607 894 129
info@kleszczonka.pl, www.kleszczonka.pl
Godziny otwarcia: po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym

 

Zamek Prezydenta RP

Rezydencja Prezydenta RP Zamek w Wiśle - Czarnym na stoku Zadniego Gronia została wybudowana na początku lat trzydziestych XX stulecia. Oprócz rezydencji właściwej w skład obiektu wchodzi również Zamek Dolny i drewniana kaplica. Zamek ufundowała Śląska Rada Wojewódzka i przekazała do użytku Prezydentowi RP i jego następcom. W zamku tym w latach trzydziestych regularnie bywał Prezydent Ignacy Mościcki.
Obecnie Dolny Zamek funkcjonuje jako hotel i restauracja. Wejście do kaplicy możliwe jest tylko na msze i nabożeństwa w wyznaczonych dniach, czyli w niedziele i dni świąteczne. Kaplica stanowi jeden z punktów Szlaku Architektury Drewnianej.

Wisła, ul. Zameczek 1
tel. 033 854 65 00
zamekwisla@zamekwisla.pl WWW
Godziny zwiedzania: od środy do soboty w godzinach 11.00, 12.30, 14.00 w co najmniej 15, 20-to osobowych grupach z przewodnikiem.
Zapisy z co najmniej 7 dniowym wyprzedzeniem.
Zwiedzanie połączone z wycieczką po Wiśle organizuje również PTTK o/Wisła, ul. Lipowa 4a, 
tel. 033 855 35 60, PTTK@wisla.pl
Wstęp: bezpłatnie; z wycieczką po Wiśle – 20,00 zł.


Zameczek Myśliwski Habsburgów

Były zameczek myśliwski Habsburgów był pierwotnie zbudowany na Przysłopiu pod Baranią Górą jako pałacyk myśliwski dla arcyksięcia Fryderyka Habsburga. Później jego rola się zmieniła i był schroniskiem turystycznym. Tak było aż do roku 1986, kiedy to przeniesiono zameczek do centrum Wisły. Obecnie ma tam swoją siedzibę wiślański oddział PTTK. Jest to piętrowa budowla w alpejskim stylu, z drewnianych bali. We wnętrzu zachowano pierwotny układ pomieszczeń.

Wisła, ul. Lipowa 4a
tel. 033 855 35 60
Wstęp: bezpłatnie
« przejdź do wszystkich aktualności
medium box
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom

noclegi w wiśle narrow-box Obiekt położony w Centrum Wisły Obiekt położony w pobliżu centrum Wisły Obiekt położony na uboczu w Wiśle box bottom
noclegi w wiśle narrow-box
nordic walking
noclegi w wiśle narrow-box
box top

box headerŚwiadczenia turystyczne w poszczególnych rejonach Wisły


Wolne pokoje:
Takiej zimy już dawno w Wiśle nie mieliśmy. Wszyscy, nie tylko narciarze, bardzo chwalą sobie warunki meteorologiczne, sprzyjające wyśmienitemu wypoczynkowi. Na nartach można jeździć na każdym wyciągu. Tak pozostanie prawdopodobnie nawet w marcu.