box top
Snowboard czyli spróbuj zjechać na desce

Trzydzieści lat temu, mieszkańcy dużych miast wybierali się zimą w góry, aby pojeździć na „deskach”. Ale od kilkunastu lat, co raz popularniejsze stają się wypady na „deskę”. Dla ludzi, którym nie dane było przetestować samodzielnie obu tych form, różnica jest niewielka, ale różnic między narciarstwem tradycyjnym i snowboardingiem jest chyba więcej niż podobieństw. Inny jest sprzęt, inna technika jazdy, inne techniki upadku i wstawania, ale korzystamy (a przynajmniej możemy) korzystać z tradycyjnych stoków i tradycyjnych wyciągów narciarskich. Sposobów jazdy na desce jest kilka i mają one swoje nazwy, ale tutaj skupimy się na jednym z nich, tzw. stylu alpejskim.

    Jeśli do tej pory jeździłeś tylko na nartach, to chcemy Cię zachęcić, byś nadchodzącej zimy spróbował swoich sił na jednej desce zjeżdżają po stoku przygotowanym dla narciarzy i snowboardzistów. W zasadzie wszystkie wyciągi w Wiśle i okolicy są przygotowane na przyjęcie miłośników jednej deski. Niektóre ośrodki posiadają specjalną infrastrukturę, zapewniającą dodatkowe wrażenia dla snowboardzistów.

    Aby zacząć, to trzeba się najpierw uzbroić w odpowiedni sprzęt. Zanim powiemy o desce, wiązaniach i butach, to słów kilka na temat stroju. Spodnie, kurtka i rękawice powinny nas chronić od mrozu i nie przemakać. Warunek ten spełniają ubrania z tkanin wodo- i wiatroodpornych, które mają też właściwości oddychające. Bardzo zasadne jest ubranie bielizny termoaktywnej. Do kompletu potrzebna nam będzie czapka, choć nie od rzeczy będzie kask. Wskazane też mogą być gogle. Jest też sporo różnych ochraniaczy pod ten strój i możesz się weń uzbroić, ale zakładamy, że dopiero zaczynasz, nie znasz dobrze technik jazdy i w związku z tym będziesz jeździć ostrożnie. Jeśli masz inny zamiar, to może w istocie dobrze będzie się zainteresować czymś więcej niż tylko kask. Ale pamiętaj, że każdy ochraniacz spełniać będzie swoją funkcję tylko do pewnych granicznych wartości.

    Kiedy już się odpowiednio ubierzemy, to pora na sprzęt zasadniczy. Jeśli zaczynasz i nie wiesz, czy ten sport na pewno ci się spodoba, może warto na początek sprzęt wypożyczyć. Pomogą nam w tym wypożyczalnie sprzętu narciarskiego. Potrzebować będziemy komplet: deskę, wiązania i buty.

    Są specjalne tabele pomagające dobrać sprzęt odpowiednio do wzrostu, ciężaru ciała, rozmiaru stopy, a nawet płci. Zakładamy, że obsługa każdej wypożyczalni jak i sklepu sportowego (jeśli zachcesz sprzęt kupić) pomoże ci w sposób kompetentny, a to, co musisz im podać to właśnie swój wzrost, ciężar ciała i rozmiar stopy. To ostatnie nie jest tożsame z rozmiarem buta. Najlepiej zmierzyć sobie stopę w domu, zanim wyruszysz do wypożyczalni. W tym celu obrysuj swoją stopę (bez buta) na kartce i zmierz długość stopy na tym rysunku poczynając od końca palców. Do tak uzyskanego pomiaru dodaj ok. 1cm i to jest wielkość, którą trzeba zapamiętać.

    Pokonując na desce długość trasy nieraz będziesz upadał, a po każdym upadku trzeba wstać. Dlatego na koniec kilka praktycznych uwag dotyczących samej jazdy, a zwłaszcza tych momentów krytycznych. Na desce upadać będziemy albo do tyłu, albo do przodu. Przewracając się do przodu próbuj upaść nie na dłonie (niebezpieczne dla nadgarstków), ale na kości przedramienia. Upadając do tyłu ugnij kolana, by obniżyć środek ciężkości swego ciała, a ręce rozłóż na boki i wyciągnij lekko do przodu. Nie próbuj asekurować się rękami z tyłu, bo to może się źle skończyć. Po upadku do tyłu chroń głowę przyciągając ją do klatki piersiowej. Ufff! A teraz jeszcze trzeba wstać. Jeśli wylądowałeś na plecach, to spróbuje przewrócić się na brzuch. A jeśli już leżysz na brzuchu, to spróbuj przednią krawędź deski oprzeć na śniegu, a potem odepchnij się rękami od podłoża prostując przy tym kolana. Gdy wrócisz w ten sposób do pozycji stojącej możesz jechać dalej, do końca trasy lub... kolejnego upadku. Zabawa naprawdę jest pyszna. Spróbuj.
« przejdź do wszystkich porad
medium box
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom

noclegi w wiśle narrow-box Obiekt położony w Centrum Wisły Obiekt położony w pobliżu centrum Wisły Obiekt położony na uboczu w Wiśle box bottom
noclegi w wiśle narrow-box
nordic walking
noclegi w wiśle narrow-box
box top

box headerŚwiadczenia turystyczne w poszczególnych rejonach Wisły


Wolne pokoje:
Takiej zimy już dawno w Wiśle nie mieliśmy. Wszyscy, nie tylko narciarze, bardzo chwalą sobie warunki meteorologiczne, sprzyjające wyśmienitemu wypoczynkowi. Na nartach można jeździć na każdym wyciągu. Tak pozostanie prawdopodobnie nawet w marcu.