box top
Dobór nart do biegania

Zwykle podobają się nam sporty, w których „nasi” odnoszą sukcesy i chcemy ich naśladować. I o ile trudno nam „wejść w buty” Adama Małysza czy Piotrka Żyły, to możemy przecież pobiegać sobie po śniegu prawie tak, jak Justyna Kowalczyk. A czemu nie?

    Jeśli dotąd jeszcze nie spróbowałeś, to zachęcamy Cię, byś spróbował tej zimy. Wiele wskazuje na to, że ta forma spędzania czasu będzie zyskiwać na popularności pośród licznych turystów odwiedzających zimą Wisłę. Bo zimowe biegi czy spacery na nartach to duża frajda. Jeśli debiut w tej dyscyplinie masz dopiero przed sobą, to mamy dla Ciebie kilka istotnych informacji dotyczących doboru nart. To sprawa bardzo istotna. Jeśli dobierzesz niewłaściwy sprzęt, to namęczysz się okrutnie i być może skutecznie zniechęcisz. No a przecież nie o to chodzi.

    A zatem po kolei. Jak każdy Polak emocjonujący się wyczynami pani Justyny, doskonale już wiesz, że biegać można stylem klasycznym i dowolnym. W stylu klasycznym narty prowadzimy zawsze równolegle do trasy, którą przemierzamy i poruszamy się albo po ubitym śniegu, albo po wytyczonym śladzie. Stąd też narty właściwe dla takiej jazdy zwane są śladowymi. W stylu dowolnym, gdy wspinamy się pod górkę, rozchylamy narty na zewnątrz i poruszamy się podobnie jak na łyżwach, dlatego nazywamy to krokiem łyżwowym. W ten sposób wygodnie będzie nam jeździć po nieprzetartych trasach, po leśnych ścieżkach czy polach. Do tego typu turystyki najbardziej odpowiednie będą narty typu back country.

    Narty śladowe rekreacyjne w środkowej części narty posiadają wprasowaną łuskę, która umożliwia odbicie się od śniegu. Przód i tył narty to tzw. strefa ślizgu i w tych miejscach narty powinny być smarowane smarami ślizgowymi. Narty typu black country są zwykle szersze, masywniejsze od śladowych i mają stalowe krawędzie.  Pozwalają one jeździć zarówno w kopnym śniegu (szeroka narta zapobiega zapadaniu się w śnieg) jak i po śniegu pokrytym lodem (stalowa krawędź zapobiega ślizganiu się).

    Narty biegowe w swojej środkowej części są wygięte w łuk i są sprężyste. Przy odbijaniu się od śniegu, narta powinna stawiać opór, zaś po odbiciu, w terenie płaskim, lub przy zjeździe, opór narty powinien być jak najmniejszy. I aby to uzyskać powinniśmy dobrać narty odpowiednie do naszej wagi i umiejętności. Producenci nart zazwyczaj podają zakres wagi narciarza przypisany do konkretnych nart. Narciarzom początkującym poleca się, aby narty były raczej elastyczne niż sztywne. Ten efekt uzyskasz, gdy twoja waga (czyli łączna waga twoja i twojego sprzętu) będzie bliska górnego przedziału wagowego, którą dla nart przewidział producent. Jeśli należysz do osób lepiej wysportowanych, silnych i mających debiut narciarski już za sobą, to lepsze dla ciebie będą narty sztywniejsze, czyli takie, których dolny zakres jest zbliżony do twojej całkowitej wagi, jaką obciążasz narty.

    Pozostaje jeszcze sprawa długości nart. Bywa przecież, że są osoby niskie, a korpulentne jak też wysokie i bardzo szczupłe. Zatem samo kryterium wagi przy doborze nart nie wystarczy. Zaczynając przygodę z bieganiem na nartach zaleca się narty krótsze, które są łatwiejsze przy różnego typu manewrach. Ale co to znaczy krótsze czy dłuższe? Przyjęto taką regułę, że narty śladowe powinny być wyższe od narciarza od 10 do 20 cm, zaś narty typu black country powinny przewyższać narciarza o nie mniej niż 5, ale nie więcej niż 10 cm. Zatem narty krótsze powinny odpowiadać tej dolnej granicy. No a jak to pogodzić ze sztywnością narty, skoro wspomnieliśmy wcześniej, że masa narciarza determinuje długość narty? Okazuje się, że producenci nart wprowadzili jeszcze jedno rozróżnienie w swoich nartach: sztywność. I ten parametr powinniśmy uwzględnić przy doborze nart. Osoby wysokie i lżejsze potrzebować będą narty bardziej elastyczne, zaś osoby niskie, ale bardziej masywne – narty sztywniejsze.

    To na początek tyle. Będziemy rozwijać temat biegówek, bo zarówno Wisła, jak i okolice dają spore możliwości rekreacyjnego uprawiania tego sportu.

Noclegi Wisła - Wyciągi w Wiśle...
Noclegi Wisła - Wyciągi w Wiśle...« przejdź do wszystkich porad
medium box
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom
noclegi w wiśle narrow-box Dodaj obiekt za darmo box bottom

noclegi w wiśle narrow-box Obiekt położony w Centrum Wisły Obiekt położony w pobliżu centrum Wisły Obiekt położony na uboczu w Wiśle box bottom
noclegi w wiśle narrow-box
nordic walking
noclegi w wiśle narrow-box
box top

box headerŚwiadczenia turystyczne w poszczególnych rejonach Wisły


Wolne pokoje:
Takiej zimy już dawno w Wiśle nie mieliśmy. Wszyscy, nie tylko narciarze, bardzo chwalą sobie warunki meteorologiczne, sprzyjające wyśmienitemu wypoczynkowi. Na nartach można jeździć na każdym wyciągu. Tak pozostanie prawdopodobnie nawet w marcu.